Dzisiaj, czyli 14 marca, w Albanii jest Dita e Verës – Dzień Lata, święto pogańskie związane z odrodzeniem słońca i przyrody po okresie zimowym.
Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, w którym wszyscy świętują i robią verore.

🌿Dzień Lata jest świętem związanym z Zaną. Zana jest albańską postacią mitologiczną, kojarzona z górami, wodą i lasami ale również z przeznaczeniem i losem. Jest iliryjską boginią Thana, odpowiednikiem greckiej Artemidy i rzymskiej Diany.

🌸 Zana symbolizują energię życiową. Jest kobiecą energią, dzikim pięknem i wieczną siłą.

🌸Etymologia słowa ZANA to przede wszystkim „głos”, Zany często śpiewają magicznymi glosami. Drugie znacznie słowa oznacza „wziąć, chwytać, łapać”, a także „uczyć się”. Zana jest więc symbolem inspiracji, iskrą tworzenia, muzą kreacji.

🌿 W albańskim folklorze Zanie towarzyszą trzy dzikie kozy ze złotymi rogami. Mówi się, że w Albanii, każda góra ma swoją własną Zanę, która pojawia się jako piękna dziewczyna, kąpiąca się nago w górskich strumieniach.

🌸 Jak to bywa w prawdziwym życiu, Zana, żeby mogła sią kąpać nago w górskich potokach, musi być również budzącą grozę boginią, która potrafi zamienić ludzi w kamień jednym spojrzeniem 👁⚡👁

🌿Zana jest niezwykle odważną nimfą, ma moc i potrafi z niej korzystać. Może podarować prostym śmiertelnikom część jej własnej mocy, dając im ochronę i siłę smoków.

W języku albańskim istnieje wyrażenie „trim si zana ⚡”, oznaczające „odważny jak bogini⚡”, używane w odniesieniu do bardzo odważnych i honorowych osób. Dlatego Albańczycy dumnie obchodzą dzień Nimfy.

🌸Dzisiaj jest również dzień liczby Pi. To liczba, która łączy wszystkie kręgi, koła i krągłości. Przez wielu naukowców uważana za liczbą transcendentalną, czy wręcz chaosem w swojej pierwotnej formie.
Jednak liczba Pi jest wartością stałą, która może zdefiniować dowolną inną liczbę stałą, w tym boski złoty podział (f=1,618). Występuje wszędzie w przyrodzie, kosmosie i strukturze DNA.
Tak chaos definiuje boskość i absolutną harmonię✨

🌿 Życzę Sobie i nam ROZKWITANIE potencjału i ŻYWOTNOŚĆ do tworzenia harmonii z otchłani chaosu! Niech będzie Obfitość, dla nas i do podarowania innym!

Author Rosela