W cyklu „Gry wojenne” Magdalena Abakanowicz posłużyła się ogromnymi pniami starych drzew, które następnie zakuła w metalowe obręcze i częściowo obandażowała szarym płótnem. Te monumentalne obiekty – z jednej strony uzbrojone i wyrażające militarną siłę, a z drugiej – poranione, wymagające leczenia i zaopiekowania, odnoszą się do uwikłania człowieka w historię i politykę oraz skomplikowanych skutków wojny.
Tematem zajęć Joga ze sztuką 11.06 było łączenie – czyli trochę teorii o zasadach moralnych jogi. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: kim się staję dzięki praktyce? Czy w ten sposób przyczyniam się do tworzenia świata, w którym chcę żyć?
„Jamy, czyli „zasady wewnętrzne” i nijamy, czyli „zasady zewnętrzne” często określa się jako wewnętrzne i zewnętrzne „ograniczenia”. Ograniczamy jednak nie przyrodzone zło lub błędy, lecz skłonność postrzegania siebie jako oddzielnych od świata. (…)
Ćwiczenia jogi wykorzystujemy nie po to, by karać się za to, czym nie jesteśmy, lecz by zobaczyć, kim naprawdę jesteśmy. Z punktu widzenia jogi rodzimy się obdarzeni pierwotnym błogosławieństwem – w gruncie rzeczy rodzimy się święci.”
W najbliższym spotkaniu – w sobotę 2 lipca – przyjrzyjmy się temu jak zbudować praktykę własną i znaleźć wewnętrznego nauczyciela.
Zapraszamy serdecznie w sobotę 2 lipca od godziny 9. Bilety dostępne na stronie muzeum.
Daty kolejnych spotkań:
9 lipca, w godz. 9:00–10:15
23 lipca, w godz. 9:00–10:15
6 sierpnia, w godz. 9:00–10:15
13 sierpnia, w godz. 9:00–10:15
Wydarzenie płatne – bilet w cenie 40 zł do nabycia online na stronie bilety.mnwr.pl ➸ .
Inne wydarzenia edukacyjne w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej ➸
Zdjęcie autorswa Arkadiusza Podstawki.