To bedzie pierwszy wpis z cyklu” Rosela poleca” i zaczynamy oczywiście od książek o jodze dla początkujących. Lubię czytać, lubię książki, szczególnie te, które wymagają pewnego rodzaju skupienia, wysiłku i wyłączenia od otoczenia. Jeśli książka „trafia” do mnie, to wtedy żyje ze mną na jakiś czas, zabieram ją wszędzie i noszę ze sobą nawet, gdy wiem, że nie będę jej czytała. Lubię żyć z książką, czytać ją, rysować, zaznaczyć, ale nie zaginać rogów! Jeśli książka mnie nudzi, zazwyczaj przestaję je czytać, szkoda czasu na nudne książki. Kiedy czuję, że nie będę do niej wracać, to szukam dla książki nowego domu, gdzie będzie bardziej kochana i czytana.
Często mi się zdarza, że różne osoby, proszą o polecenie książek związanych z jogą. Poniżej uporządkuję książki, które polecam całym sercem. To książki mam od kilkunastu lat i mam do nich stosunek bardzo osobisty. Są dla mnie bardzo ważne, uważam ich za podstawy, w których szukam pomocy, wsparcia, inspiracji, odpowiedzi czy nowych pytań.
Są to książki, które stanowią solidny punkt wyjścia, żeby szukać dalej i pogłębiać temat. Dzielę się nimi i mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś co do Was przemówi, zainspiruje lub pomoże.
Artykuł zawiera linki afiliacyjne, czyli trafia do mnie niewielki procent od udanych zakupów, jeśli na zakup się zdecydujecie.
Moje ulubione książki o jodze dla początkujących
Regularna praktyka jogi pomoże Ci zmierzyć z codziennym zamieszaniem ze spokojem i stabilnością
B.K.S. Iyengar
1. B.K.S Iyengar jest dla mnie niezmiennie ważnym źródłem wiedzy, nauczycielem moich nauczycieli, człowiekem z niesamowitym wglądem i siłą charakteru. Pomimo że czasami narzekam na metodę, zawsze wracam do jego książek i zawsze znajduję tam coś ważnego dla siebie i dla uczestników zajęć. Na początek polecam książkę Yoga – the path to holistic health. Świadomie nie zaczynam od oczywistej „Światła Jogi”.
Uważam, że Yoga the path to holistic health zawiera wszystkie podstawowe informacje jakie znajdziemy „Świetle”, tylko podane w dużo bardziej przystępny sposób. Są tu bardzo klarowne zdjęcia i tłumaczenie jak wykonać pozycję, do czego ona jest wskazana, jakie są przeciwwskazania oraz jakie są warianty używania pomocy dla osób o różnych ograniczeniach. Yoga the path to holistic health ma wszystko to, czym się charakteryzuje metoda stworzona przez Iyengara – systematyczność, klarowność i warianty dla każdego. W porównaniu ze „Światłem” jest bardziej przejrzysta i łatwiejsza w odbiorze. A jej szczególną wartością, są sekwencje na różne dolegliwości, pokazane w klarowny sposób – czego zdecydowanie nie ma w „Świetle Jogi”. Z tego względu ma też format większy i cięższy niż Światło.
Oczywiście jest to książka podstawa, napisana dla początkujących, ale bardzo solidna i dokładna. Ja regularnie z niej korzystam. Swój egzemplarz przytaczałam z Rishikeshu i nosiłam w plecaku w Indiach przez ponad 2 tygodnie. Warta każdej kropli potu.
Sztuka jogi nie polega tylko na idealnym wykonaniu pozycji, sztuka jogi prowadzi praktykujących do bycia bardziej ludzkimi.
Donna Farhi
2. Joga Sztuka Życia. Donna Farhi. Jest to książka do której często wracam dla czystej przyjemności albo w razie poważnych wątpliwości.
Donna Farhi to wieloletnia nauczycielka o ogromnym doświadczeniu, która ma dar przekazania głębokiej wiedzy w jasny i przystępny sposób. Donna Farhi potrafi przekazać mądrość i złożoność jogi, przekładać je na nasze codzienne realia bez uproszczeń, zachować całą mądrość tradycji i zachęcać do codziennej praktyki. To książka budująca, wspierająca i piękna, bardzo prosta i przejrzysta. Książka bardzo długo miała wyczerpany nakład, od niedawna jest dostępna do zakupu.
Nasza kondycja duchowa sprawdza się wyłącznie w kontaktach z bliźnimi. Siedząc na poduszce do medytacji, możemy sobie przypisywać najróżniejsze duchowe osiągnięcia. Tylko czy sprawdzą się one w relacjach z drugim człowiekiem.
Donna Farhi
3. Joga Nowy ilustrowany przewodnik anatomiczny. Leslie Kaminoff
To również żelazny kanon dla wszystkich zainteresowanych anatomią w jodze. Solidna porcja wiedzy, ale podana w sposób bardzo przejrzysty i bardzo innowacyjny. Tak, to podręcznik anatomii, który wzbudza zaciekawienie i wspiera samodzielne myślenie. Pomaga rozumieć, ułatwia czucie swojego ciała i jego możliwości. To książka o anatomii jogi, którą się czyta i ogląda z przyjemnością. Uwielbiam anatomię i polecam wszystkie książki Kaminoffa, który od 20-lat praktykuje jogę i wykłada anatomię na uniwersytecie w Nowym Jorku.
Ajurweda to jedna z moich głównych zainteresowań. Uczę się i stosuje zasady ajurwedyjskie u siebie i u bliskich od lat. Ajurweda to jedna z tradycyjnych nauk indyjskich, to sztuka zdrowego życia. To nauka zachowania, wspierania i przywracania zdrowia, zrozumianego jako równowaga w ciele i umyśle. Joga i ajurweda to uzupełniające się dziedziny wiedzy o wspólnych korzeniach, które pozwalają osiągnąć pełne zdrowie, witalność i harmonię. O ajurwedzie od czasu do czasu robi się głośno i modnie i wtedy jest wysyp różnych publikacji. Trzeba pamiętać, że ajurweda opiera się na prostych i skutecznych zasadach, które stosowane nie roztropnie mogą po prostu nie działać, albo wręcz szkodzić.



4. Bardzo polecam książki autorstwa Davida Frawley’a Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik. Polecam wszystkie jego książki, ale ta akurat ma dobry balans pomiędzy teorią a praktyką i jest bardzo dobrą pozycją na początek. Jest tu dużo wiedzy, którą można łatwo zacząć stosować u siebie i bliskich.
5. Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. David Frawley i Lad Vasant. Szczerze uważam, że to bardzo ważna, prosta i skuteczna wiedza, którą każdy z nas może stosować żeby mieć zdrowe ciało. Bardzo polecam wszystkie ksiąski duetu Frawley i Vasant. Polecił ich mój nauczyciel z Indii i ich pierwsze książki również przytaczałam w plecaku przez kilka tygodnie przez całe Indie.
6. Praktyczne gotowanie według 5 przemian. Anna Czelej. Gotowanie według 5 przemian, tak jak ajurweda, przeżywa okresowe fazy bycia w trendach i wtedy zdarza się dużo przypadkowych publikacji. Polecam wszystkie książki Ani Czelej, ale ta moim zdaniem jest bardzo dobra na solidny początek, ma odpowiedni balans pomiędzy teorią i praktyką i jasno tłumaczy skomplikowane zagadnienia. A przepisy są na podstawie polskich i łatwo dostępnych składników. Sama na co dzień nie gotuje według 5 przemian, ale jeśli mam sytuacje kryzysowe, sięgam do tej książki i zawsze znajdę coś, co mi pomaga.
Problemy człowieka zawsze można odczytać z jego ciała, ponieważ ciało jest tym, kim jest człowiek.
A. Lowen


7. & 8. Kolejny bardzo ważny autor to Alexander Lowen. Polecam każdą jego książkę, a Przyjemność oraz Miłość Seks Serce to aktualnie moje ulubione. Lowen to klasyka terapii z ciałem i myślę, że jego książki pomogą każdemu, żeby lepiej poczuć, poznać i pokochać swoje ciało. Lowen pokazuje złożoność i piękno relacji ciało – emocje –duch. Fascynująca, obowiązująca lektura.
Żyć to kochać. Zanegowanie pragnienia miłości jest śmiercią za życia.
A. Lowen
9. Biegnąca z Wilkami. Clarissa Pinkola Estés. To klasyka, arcydzieło, które potrafi zmienić życie. Jeśli nie czytaliście, to musicie. Przy czym uprzedzam, ta książka ma moc.
Clarissa P. Estés jest doktorem psychologii, psychoanalitykiem, poetką i cantadora, czyli zbieraczką legend tradycji latynoskiej. Przez wiele lat prowadziła badania nad zachowaniem wilków i przez ponad dwie dekady pisała tą książkę. Ta książka jest opowieścią o kolejnych etapach wtajemniczania w istotę kobiecości, o inicjacji, o sztuce życia całą jego pełnią, o zdolności kochania całym sercem. Jest przewodnikiem na drodze odkrycia dzikiej natury, nie tylko kobiecej. Uczy miłości do siebie i świata i pomaga odnaleźć swoje miejsce.
Setki, tysiące razy słyszałam kobiety mówiące: „Wiedziałam, że powinnam była posłuchać głosu intuicji. Przeczuwałam, że powinnam/ nie powinnam była zrobić tak i tak, ale nie usłuchałam.” Karmimy głęboko intuicyjna jaźń, słuchając jej i idąć za jej radą. To pełnoprawna osoba, która zamieszkuje duchowe wnętrze kobiety. Jest jak mięśnie w ciele. Jeśli mięśni się nie używa, w końcu znikają. Z intuicją jest dokładnie tak samo: niekarmiona, nie używana, ulega atrofii.
C. P. Estes
10. Eckharta Tolle’ego i Potęgę teraźniejszości chyba każdy zna. To również jedna z tych książek, co potrafi otwierać serce i oczy. Pokazuje jak żyć szczęśliwie i w zgodzie z samym sobą. Poruszająca, mądra i inspirująca książka.
11. Anthony de Mello był indyjskim jezuita, mistykiem i psychoterapeutą. Przebudzenie to zbiór rekolekcji wygłoszonych przez de Mello, zredagowane po jego śmierci przez jego współpracownika. Książka to przesłanie miłości i pokoju, które skłania do refleksji i może stać początkiem wewnętrznych poszukiwań.
12. Z innych książek A. de Mello bardzo lubię i polecam Modlitwę żaby. Jedna z ostatnich jego książek z opowiadaniami do medytacji z różnych stron świata. Piękna, po prostu piękna świetlista książka.



Żyć swoim życiem nie jest egoizmem. Egoizm zawiera się w żądaniu, by ktoś żył zgodnie z twoimi upodobaniami, żył dla twojej próżności, dla twojego zysku i twojej przyjemności.
A. de Mello
13. Fala jest morzem. Rozmowy o duchowości. Willigis Jager
Zakonnik, mistrz zen w rozmowie o tym, jak wszystko jest w nas i my jesteśmy we wszystkim. Bardzo polecam, szczególnie dla tych co lubią dyskusję, śledzą najnowsze odkrycia nauki i są otwarci na posłuchanie mądrego człowieka, który mówi: Sprawdź sam!
Droga duchowa, która nie prowadzi do codzienności jest drogą na manowce.
W. Jager
Jako podsumowanie, chcę powiedzieć, że ten wpis był dla mnie bardzo pracochłonny i stanowił dobre ćwiczenie kontemplacyjne. Ograniczając liczbę książek do kilkunastu, przyglądałam się uważnie kolejnym tytułom. Odkryłam, że mam osobisty stosunek do większości z nich, ze względu na ich rolę w kolejnych etapach życia. W finałowej 13 znalazła się tylko jedna książka z przewagą asan, a tytuły tych wybranych układają się same w ciekawą opowieść.
- B.K.S Iyengar – Yoga the path to holistic health
- Donna Farhi – Joga Sztuka Życia
- Leslie Kaminoff – Nowy ilustrowany przewodnik anatomiczny
- David Frawley – Terapie ajurwedyjskie
- David Frawley & Lad Vasant – Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie
- Anna Czelej – Praktyczne gotowanie według pięciu przemian
- Alexander Lowen – Przyjemność
- Alexander Lowen – Miłość Seks i Serce
- Clarissa Pinkola Estes – Biegnąca z wilkami
- Eckhart Tolle – Potęga teraźniejszości
- Anthony de Mello – Przebudzenie
- Anthony de Mello – Modlitwa żaby
- Willigis Jager – Fala jest morzem. Rozmowy o duchowości
Miłego czytania i dziękuję,
Rosela
Przydał Ci się ten post? Udostępnij go proszę znajomym.