Zapraszamy na drugie spotkanie cyklu JOGA W MUZEUM w sobotę 19 CZERWCA W ARSENALE MIEJSKIM, przy ul. Cieszyńskiego 9.

Spotkamy się w gotyckiej architekturze dawnego spichlerza miejskiego, w imponującym dziedzińcu z basztami, studnią i pozostałościami murów obronnych z XIV wieku.

Po zajęciach będziemy mieć specjalne oprowadzenie po wystawie „Kawa czy herbata?”. Wystawa pokazuje bogactwo tradycji związanych ze spożywaniem różnych napojów oraz kulturę picia egzotycznych używek, takich jak kawa, herbata, czekolada, ale także win i innych alkoholi, produkowanych lokalnie lub pochodzących z importu. Uważa się, że nowo poznane napoje, w tym zwłaszcza kawa, przyczyniły się do ożywienia intelektualnego w dobie Oświecenia, a także stały się impulsem do przemian zachodzących w życiu codziennym, które odzwierciedlają zgromadzone na wystawie przedmioty. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

ARSENAŁ MIEJSKI to jeden z najciekawszych zabytków Wrocławia. Z zewnątrz niepozorny, o surowej prostej bryle zupełnie pozbawionej ozdób. Zachwyca dopiero od wewnątrz, gdy przyjrzymy się konstrukcji ciesielskiej, nawiązującej do spichlerzy śląskich i odkrywamy jego urok i pamięć historyczną. Zbudowany w 1459 roku w stylu gotyckim z czerwonej cegły, spełniał rolę spichrza miejskiego i przechowywania broni miejskiej, gromadzone na wypadek oblężenia miasta.Współcześnie Arsenał Miejski jest przede wszystkim placówką kulturalną. Jako filia Muzeum Miejskiego we Wrocławiu jest siedzibą Muzeum Militariów i Muzeum Archeologicznego. Ponadto na dziedzińcu Arsenału organizowane są imprezy kulturalne, między innymi koncerty muzyki kameralnej odbywające się pod nazwą Wieczory w Arsenale.

PLAN SPOTKANIA:
Spotkanie zaczynamy o godz. 9.30 zajęciami jogi, które potrwają 75 minut. Podczas zajęć będziemy:
– łagodnie rozruszać całe ciało (ćwiczyć asany),
– doświadczać moc oddechu (ćwiczenia oddechowe i koncentracji)
– poczuć spokój umysłu (uważność jako wstęp do medytacji).
Po zajęciach jogi, porozmawiamy o sztuce, zwiedzimy Arsenał Miejski i zostaniemy oprowadzeni po wystawie „Kawa czy Herbata” Zajęcia będą odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych dłużej ćwiczących. Weź ze sobą matę lub ręcznik, coś do picia i otwartą głowę. Dobry nastrój, inspirujące towarzystwo i najpiękniejsze zabytki miasta gwarantowane!Oczywiście działamy w reżimie sanitarnym, dlatego koniecznie napisz do nas żeby potwierdzić swój udział. Liczba miejsc ograniczona!
Kontakt do Roseli: listydo@roselaciko.pl, tel 666 677 108

CENA: 30 zł. Cena uwzględnia bilet wejścia do muzeum, zajęcia jogi i oprowadzenie muzealne.

JOGA W MUZEUM to cykl comiesięcznych spotkań w różnych muzeach wchodzących w skład Muzeum Miejskiego Wrocławia, łączących jogę, sztukę, uważność i odkrywanie lokalnych skarbów muzealnych. Raz w miesiącu, spotkamy na praktykę jogi połączoną z rozmową o sztuce i wyjątkowym oprowadzaniem po aktualnych wystawach Muzeum Miejskiego Wrocławia. Każde spotkanie odbędzie się w innym obiekcie muzealnym wchodzącym w skład Muzeum Miejskiego Wrocławia. Pierwsze spotkanie było w Pałacu Królewskim 29-ego maja. Pod tym linkiem znajdziecie krótkie podsumowanie oraz kilka zdjęć z tego spotkania pod rytmem Wody i Kobiecości https://jogazrosela.pl/joga-w-muzeum-palac-krolewski/

INSPIRACJA PROJEKTU:
Spotkamy się w pięknych przestrzeniach kulturalnych miasta, żeby wspierać nasze zdrowie i dobre samopoczucie, nawiązać kontakt ze sztuką i doświadczać muzeum w nowy sposób. Joga jest systemem filozoficznym i praktycznym, który ma na celu zharmonizowanie ciała, umysłu i oddechu. Praktyka jogi ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, chroni i wzmacnia zdrowie psychiczne, pomaga złagodzić stres i uzyskać życie w harmonii ze sobą i otaczającym nas światem. Muzeum jest miejscem, gdzie możemy znaleźć wytchnienia od kakofonii i pędu współczesnego świata. Zapewnia bezpieczną przestrzeń do zatrzymania się, daje czas na spokojną refleksję, uważnie patrzenie i dostrzeganie nowych perspektyw na siebie i świat.
Atmosfera muzeum wzmacnia doświadczenie jogi. Zajęcia jogi tworzą kontemplacyjne doświadczenie, które pogłębia związek z dziełami sztuki. Dołączając do naszych zajęć w Muzeum Miejskim Wrocławia, możesz połączyć się z sobą i doświadczyć piękno ciała, harmonię sztuki i spokój umysłu w wyjątkowej artystycznej przestrzeni.
Kolejne terminy i miejsce spotkań będziemy ogłaszać na bieżąco. Śledźcie profil muzeum żeby, wiedzieć więcej.

PROWADZĄCA:
Zajęcia jogi: Rosela Ciko, certyfikowana nauczycielka jogi. Obywatelka Albanii i Polski, mama Ignasia, ekonomistka, pasjonatka nauki, ajurwedy i szeroko rozumianej sztuki. Więcej o moim doświadczeniu i drodze jogowej przeczytacie tu: www.roselaciko.pl

MUZEUM MIEJSKIE WROCŁAWIA powstało w 2000 roku z połączenia kilku samorządowych instytucji muzealnych. W skład muzeum wchodzi siedem oddziałów o różnym profilu działalności: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Militariów, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Muzeum Sztuki Cmentarnej oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Siedzibami Muzeum Miejskiego są: Stary Ratusz, Pałac Królewski, Arsenał Miejski oraz Stary Cmentarz Żydowski – doskonale znane wrocławianom i turystom miejsca. Prawie wszystkie położone są w sercu Wrocławia, w Rynku lub na jego obrzeżach. Tutaj zmierzają wycieczki, tutaj spacerują wrocławianie, tu też odbywają się wystawy, koncerty, konferencje, spotkania kulturalne i naukowe oraz uroczystości miejskie
Wszystkie obiekty Muzeum Miejskiego Wrocławia są zabytkami, które dla Śląska mają ogromne znaczenie historyczne, społeczne i kulturowe. Muzeum prowadzi bogatą działalność wystawienniczą, naukową i edukacyjną poświęconą historii i sztuce Wrocławia od czasów najdawniejszych po współczesne.
https://muzeum.miejskie.wroclaw.pl/

Author Rosela